Často kladené otázky

 1. Můžu přijít, i když nejsem medvěd?
 2. Může na medvědí akci přijít kdokoli?
 3. Jsi nováček? Mezi nás můžeš přijít :)
 4. Kde se poradit o coming outu?
 5. Můžou na medvědí výlet (a jiné akce) i holky (ženy)?
 6. Jaký je rozdíl mezi medvědím a jakýmkoliv jiným výletem?
 7. Medvědí hodnoty a síla chlapského slova
 8. Co když se na facebooku zaklikneš, že na akci jdeš, nebo odešleš přes web přihlášku, a bez omluvy se nedostavíš?
 9. Kdo je to vůdce akce, k čemu je dobrý a co od něj očekávat?
 10. Proč nemáme stánek během Prague Pride na Letné?
 11. Proč (medvědí) smečka, medvědí rodina?
 12. Co podniknout v Praze jako medvědí turista?

Poradna Sbarvouven.cz

je snadnou cestou, jak poskytnout zájemcům informace o coming outu a přímo je spojit s těmi, s nimiž si chtějí popovídat.
Nabízí bezpečné a vstřícné prostředí – především těm, kdo váhají.

Mezi mentory a mentorkami, jimž se můžeš ozvat, najdeš gaye, lesby, transgender osoby i příbuzné LGBT lidí.Můžu přijít, i když nejsem medvěd?
Samozřejmě ano, pokud tě medvědi zajímají, rádi tě uvidíme mezi sebou.
Často slýcháváme například od hubených a neochlupených kluků obavy, že nebudou vítáni, že na akci nemůžou přijít. To je mýtus, který nechceme podporovat. Máš-li takový pocit, podívej se prosím na článek O medvědí toleranci.
A pak se podívej třeba taky na doporučení pro nováčky :).
Může na medvědí akci přijít kdokoli?
Za Prague Bears bychom to rádi viděli tak, že se nesoustředíme na každého, naše akce nejsou pro všechny. Zaměřujeme se na kvalitu vztahů, na kvalitu naší party – ne na kvantitu. Nechceme usilovat o přízeň celé masy, protože ta stejně nerozhoduje o tom, kdo jsme a co dokážeme.
Může tedy přijít každý (pokud není v pozvánce na akci uvedeno jinak), koho medvědi nějak zajímají a kdo má šanci zapadnout. Je na každém, jak se této šance chopí :)
Jsi nováček? Mezi nás můžeš přijít :)
 • při setkáních v klubu či u piva je na místě dobré zamířit k větší bavící se skupince, u té je větší šance se zapojit
 • při výletech, kdy je sraz obvykle na nádraží, je dobrým tipem přijít co nejdříve, mezi prvními - mnohem lépe zapadneš mezi ostatní postupně přicházející účastníky
 • rovnou se představ a řekni, že jdeš poprvé, rádi tě uvítáme a přijmeme
 • tykáme si - rovnou bez ohledu na cokoli ostatním tykej, věk ani jiné věci u nás nehrají roli
 • můžeš vzít něco k nabídnutí ostatním - uvidíš, jak se rozzáří, když jim ve vhodný okamžik nabídneš třeba gumové medvídky :)

Lidé tě rádi poznají, i když si možná myslíš, že je jim to jedno a že tě nechtějí poznat. To naštěstí většinou není pravda, zvlášť mezi námi medvědy.
Vrátí se ti to, co dáš. Získáš z párty to, s čím k ní přispěješ. Možná se budeš muset popasovat s mluvením s lidmi, které neznáš, ale vynaložení tohoto úsilí je půlka vyhrané bitvy.
Budeš překvapen, jak na to lidé zareagují. A když ne - není to tvoje chyba. Alespoň jsi to zkusil! :)

Můžou na medvědí výlet (a jiné akce) i holky (ženy)?
Holky a ženy, které patří k medvědím přátelům a příznivcům (prostě ty, co zapadnou do party), máme rádi – můžou to být skutečné lesbické medvědice (tzv. Ursula) či Zlatovlásky (Goldilocks). Neměly by to být náhodné kolegyně z práce, které jen tak přizvu "protože se zrovna jde na nějaké zajímavé místo".
U některých typů akcí si přesto vyhrazujeme možnost ženy nepozvat – v takovém případě je to uvedeno v pozvánce na danou akci.
Jaký je rozdíl mezi medvědím a jakýmkoliv jiným výletem?

Pokud si za "medvědí" dosadíme slovo "chlapský", máme "Chlapský výlet....". Vidíš na něm ženy/holky? Ne. Na pánskou jízdu se taky neberou, což? Výjimkou mohou být tzv. Ursuly a Zlatovlásky.

Dále slovo chlapský evokuje vlastnosti jako: držet slovo, spolehnout se jeden na druhého, věřit si, přímost, opravdovost a mnoho dalších.

Na medvědím výletě jde především o lidi, o partu, která se setkala za společným cílem, avšak cíl výletu tu přesto není tím nejdůležitějším. Tím zůstávají stále lidé-chlapi (dospělí lidé bez ohledu na vzhled či věk) – jejich setkání, příjemně strávený společný čas.

 • Medvědi jsou také mazliví, jemní a "tuliví", a není důvod nedat najevo i takové stránky osobnosti.
 • Medvědí (chlapský) výlet znamená někdy i trochu nepohodlí – blátivá či kamenitá cesta lesem, oběd či svačina na mezi mezi poli a nikoliv oběd v luxusní restauraci, ujít pár kilometrů navíc anebo je ujít v dešti...
 • Na druhou stranu pořádné medvědí vyplenění (vyjedení) načančané cukrárny má také své neopakovatelné kouzlo.

Každopádně pokud řekneme medvědí (chlapský) výlet – cítíš tu atmosféru? Chlapi, chlapi, chlapi... Jo, a nemusíme si ani moc dávat pozor na pusu, že z ní vypadne slovo, které by pohoršilo dámu či nezletilé dítko.

Medvědí výlet má být zkrátka cítit testosteronem... a někdy třeba i těmi řízky k svačině. :)

Medvědí hodnoty a síla chlapského slova

Spolehlivost a pevnost chlapského slova, jsou hodnoty na kterých chceme stavět.

Dostát slibu tyto hodnoty posiluje. Ledabylost, nespolehlivost, pověst "něco mi do toho přišlo" je přesně to, co by mezi chlapy patřit nemělo. Správný chlap, potažmo medvěd, je pánem svého dění, dovede tak svému slovu a slibu dostát a není pro něho běžné, že "mu do toho něco přišlo" (jistě chápeme, že i zodpovědného chlapa - medvěda - může potkat náhlá událost. Pokud se to však stává opakovaně, jeho důvěryhodnost je tatam).

Co se stane, pokud se přihlásím na akci a bez omluvy nedorazím?

Ztrácím důvěryhodnost u ostatních, prostě si takto buduji pověst toho, kdo jen tak plácá a nelze se na něj spolehnout, nemůžeme s ním počítat. Takovým chováním se uzavírá cesta k budování dobrého přátelství.

Na jednom z našich setkání, kterému říkáme "Huňaté pivo", jsme si položili pár otázek o medvědích hodnotách a pevnosti chlapského slova, které chceme ctít, a nahráli odpovědi na ně.

Poslechni si záznam Medvědí hodnoty a síla chlapského slova - Fan Fan Club 13. 3. 2015.


Co když se na facebooku zaklikneš, že na akci jdeš, nebo odešleš přes web přihlášku, a bez omluvy se nedostavíš?

Tyto případy si zaznamenáváme do tzv. black-listu, černé listiny.

Na naše akce mají vždy přednost ti, kteří na blacklistu nejsou.
Kdo je na blacklistu přichází na řadu až na konec a můžeme od něj požadovat zaplacení zálohy předem nebo příspěvek pro vstup i tam, kde je akce zdarma - je to něco, co běžně v partě lidí, kteří si důvěřují, neděláme a vlastně ani dělat nechceme.

Z účasti na některých akcích jsou lidé na blacklistu vyloučeni úplně, prostě si je tam nepřejeme.

Lze se dostat z blacklistu pryč?

Ano, pokud dotyčný opakovaně prokáže, že je na něj spoleh, vykoná něco prospěšného pro ostatní, z blacklistu jej odstraníme.

Kdo je to vůdce akce, k čemu je dobrý a co od něj očekávat?

Vůdcovství čili leadership bereme vážně jako princip růstu a posilování týmového ducha. Žádná organizace se nestala výjimečnou bez vynikajícího vedení - bez lídrů, kteří propojují úsilí členů s jejími zájmy a cíli.
Řídit není totéž jako je vést - vést znamená uvolnit potenciál svého týmu, docenit hodnotu lidí, respektovat je a usilovat o to, aby každý smysluplně přispíval k práci celku.
Pokud tým pracuje na společném cíli a všichni vědí, co je schované za jejich úspěchem, jaká bude odměna, potom ze sebe vydají úplné maximum. A o to jde, nechceme být "one man show" závislá na jednom člověku.

Vedení příkladem a zákon rozbitých oken

 • Leadership je vedení příkladem.
 • Leader (vůdce) slouží druhým - má vizi, určuje směr a zná cestu kudy jít. Je tím, kdo jde vpředu, aby ostatní vedl, a zároveň pomáhá najít cestu těm, kteří bloudí, nebo jim nestačí dech.
 • Vedení příkladem můžeme ukázat na tzv. zákonu rozbitých oken.
 • Půjdete-li městskou čtvrtí, jenž je proslulá vysokou mírou kriminality, patrně uvidíte vybitá okna, graffiti, nepořádek na ulicích. Tyto signály říkají: nikdo zde nevládne, vše je dovoleno. Válí se tam nakřáplá flaška? Vpohodě přihodíme flašku další – protože „se to tak dělá“. Zde budou překračovat zákon i ti, které by to jinde ani nenapadlo.
 • Ale: stačí v okolí uklidit a nechat zasklít rozbitá okna a míra kriminality prudce klesá. Tedy stačí malá změna prostředí, aby se lidé chovali úplně jinak, například dodržovali pravidla, nebo třeba začali dělat něco, co předtím považovali za zbytečné nebo je to ani nenapadlo.
 • V každé situaci také lidé musejí vidět, že jejich leader je opravdu jedním z nich – že nekáže vodu a nepije víno.
 • Špičkoví lídři (např. německé armády) ctí pravidlo „Leaders eat last“ – Lídři jedí poslední, dávají tak najevo důležitost členů týmu před svůj vlastní zájem.

Takže tato nezvykle dlouhá "omáčka" nám dává odpověď na to, kdo je to vůdce:
Vůdce v daný okamžik slouží druhým - tak, aby ostatní měli zájem ho v jeho "službě" podpořit.

Proč nemáme stánek během Prague Pride na Letné?

Prague Bears je ze srdce stále dobrovolnickou skupinou a nikoli komerční organizací, v naší přirozenosti je lidi sdružovat, vytvářet dobrou partu.
Nechceme být pouťovou atrakcí ani především prodávat cokoli za účelem zisku, aktuálně proto nevidíme pro stánek (což mimochodem znamená i přípravy a lidi, kteří se musejí o stánek po celý den starat) dobré důvody.

Proto se nám jeví samozřejmé vytvořit v cíli průvodu medvědí místo, kde si můžeme odpočinout, posedět, poležet a společně relaxovat, pokecat si s pivem a jídlem.
Vztyčená medvědí vlajka a pár dek na trávě v parku tohle pefektně splňuje.

Určitě jsme ale otevření nápadům, co by se na stánku mohlo nebo mělo dělat a možná po zvážení možností na jeho přípravě zapracujeme. Potěší nás, pokud mezi nás přijdeš, podělíš se o své nápady a staneš se součástí týmu, který je zrealizuje.

Proč (medvědí) smečka, medvědí rodina?

Pro vysvětlení si porovnejme smečku s rodinou.
Ve volně žijících smečkách (vlčích, medvědích) jsou pojmy "smečka" a "rodina" velice blízké, například u psů tomu bývá podobně jako u lidí. U psů se rodina rozpadne už v nějakých deseti týdnech, když jsou odstavena štěňata od matky, u lidí třeba po dvaceti letech.

 • Rodina je skupina těch, se kterými jsme spřízněni krví.
 • Rodina nám byla přidělena, nevybrali jsme si ji a ona si nevybrala nás.
 • Často nemusíme mít společného nic, než tu krev a trochu genetické informace.
 • Smečka je skupina těch, se kterými sdílíme svůj život.
 • Jako lidé máme výhodu, že si členy své smečky můžeme vybrat sami a dobrovolně.
 • Člen smečky je pak pro nás důležitější, než cizí člověk - ten, který není členem smečky.

Proto chceme vytvářet dobrou partu, pečovat o vztahy.
Býti členy smečky pro nás přesto neznamená, že jsme nějak lepší, než ti, kteří členy smečky nejsou.
Je to o vzájemných vztazích, důvěře, sdílení stejných hodnot.

Inspirovali jsme se článkem "Co mne naučili českoslovenští vlčáci" od Michala Altair Valáška.RSSRSS ICSICS ↑ Nahoru